Művészi szempontból álljon szemünk előtt, hogy a teljes technikai készség csak eszköz arra, hogy a lélek megszólalhasson...

Dohnányi Ernő főigazgatói székfoglalója

Elhunyt Mohayné Katanics Mária

2017. január 24.

A Liszt-díjas karnagy, énektanár, a Zeneakadémia volt gyakorlatvezető tanára életének 88. évében, 2017. január 23-án hunyt el. Temetése 2017. február 9-én, csütörtökön 14.30 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz termében.

A legendás tanáregyéniségtől Párkai István tanár úr szavaival búcsúzik a Zeneakadémia:

Nagy veszteség érte a magyar zenei életet: január 23-án hosszas betegség után eltávozott közülünk Mohayné Katanics Mária, a kiváló kórusvezető és énektanár. Tanulmányait a Zeneakadémián a Vásárhelyi Zoltán vezette Középiskolai Énektanár- és Karvezető Tanszakon végezte; dolgozott Bárdos Lajossal, Forrai Miklóssal, Lajtha Lászlóval is. Végzését követően hamarosan bekerült a kórusélet sűrűjébe. Először a Cinkotai Tanítóképző tanáraként hozott létre kitűnő énekkart, majd a Szilágyi Erzsébet Gimnáziumba került a nagyhírű karnagy, Sztojanovits Adrienne utódaként. Ennek az iskolának a növendékeiből alakította meg 1959-ben a sok évtizeden át működő, nemzetközi hírnevű Szilágyi Erzsébet Nőikart. Karnagyának különösen érzékeny muzikalitását és fantáziáját átvéve, az együttes a magyar kórusok legjobbjai közé küzdötte fel magát. „Leányai”, akik számára emberi példát is jelentett, rajongásig szerették karnagyukat, és a kórus rendszeres munkájának megszűnése után is sokszor jöttek össze öröm-éneklésre.

Mohayné Katanics Mária nagy zenepedagógus volt, aki a Szilágyi Gimnáziumban és a Marczibányi téri Ének-zenei Általános Iskolában gyakorló-vezető tanárként, később pedig a Zsámbéki Tanítóképző Főiskola és az ELTE Tanárképző Kar Ének-Zene Tanszékének tanáraként is muzsikus-generációk nagy hatású nevelőjének bizonyult. Gyakran hívták bel- és külföldön kurzusok tartására, vendégkarnagyként hivatásos kórusok (Rádiókórus, Nemzeti Énekkar) vezénylésére. Munkásságát Liszt- és Kodály-díjjal, a Magyar Köztársaság Kiskeresztjével és Bartók-Pásztory-díjjal ismerték el. A legnagyobb elismerést azonban az jelenti, hogy emlékét örök példaként őrzik mindazok, akik valaha is együtt dolgozhattak vele.

Emlékét megőrizzük.

 

Címkék