Liszt szerepe a zongorajátszásban ugyanaz, mint Euklideszé a geometriában.

Alan Walker

A megfoghatatlan negyedkotta esete

2014. február 25.

A Zeneakadémia Kedd Délutáni Zenetudomány című sorozata keretében 2014. március 4-én délután fél öttől Prof. Malcolm Bilson fortepianoművész tart rendhagyó előadást.

A régizenei mozgalom egyik úttörőjeként Malcolm Bilson az 1970-es évek elején kezdte Haydn, Mozart, Beethoven Schubert műveit XVIII.-XIX. századi hangszereken játszani. Azóta fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a fortepiano visszakerüljön a koncertek repertoárjába és a lemezkiadók is nyissanak a régizene irányába. Ezek eredménye számos kiváló felvétel lett: Bilson nevéhez fűződik a teljes Mozart zongorarepertoár lemezre vétele. A Deutsche Grammophon Archiv rögzítette a zongoraversenyeket (John Eliot Gardiner vezényletével és az English Baroque Soloists közreműködésével), a Nonesuch Records a zongora-hegedű szonátákat (Bilson partnere Sergiu Luca volt), míg a szóló zongoraszonátákat a Hungaroton adta ki. Ugyancsak a Hungaroton jelentette meg 2003-ban Schubert összes, a befejezetlen darabokat is tartalmazó zongoraszonáta-sorozatának korabeli hangszereken készített felvételeit. 2005-ben jelent meg a Claves kiadó gondozásában a brit művész Haydn szonátákat tartalmazó lemeze. Szintén 2005-ben oktató DVD-t készített Knowing the Score címmel, melyben azt a kérdést feszegeti, hogy valóban tudjuk-e, mit jelentenek a klasszikus mesterek kottáiban szereplő notációk, instrukciók. A folytatás 2011 szeptemberében jelent meg Performing the Score címmel, mely az első lemez fő mondanivalóján továbblépve azt járja körül, hogy ha már értőn olvassuk a kottát, miként tudjuk mindezt átültetni az előadásmódba – minden bizonnyal ezeket a kérdéseket feszegeti majd március 4-i zeneakadémiai előadása is.

Bilson 1968 óta tanít a Cornell Egyetem Zenei tanszékén, továbbá az Amerikai Tudományos és Művészeti Akadémia tagja, a Bard College tiszteletbeli doktora, 2006 óta a James Smithson Bicentennial Medal kitüntetés birtokosa. Rendszeresen tart fortepiano mesterkurzusokat, valamint előadásokat és hozzájuk kapcsolódó szólókoncerteket a világ számos pontján. Malcolm Bilson vendégprofesszori státuszt élvez a rochesteri Eastman School of Music, illetve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Régizene Tanszékén, ahol néhány hete adott kamarakoncerttel egybekötött mesterkurzust a Zeneakadémián Debreczeni Kati barokk hegedűművésszel közösen, március 11-én pedig a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekar szólistájaként két Mozart-versenyművet ad elő a Zeneakadémia Nagytermében.  A brit billentyűs művész 2014. március 4-i előadására a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zenetudományi és Zeneelméleti Tanszéke kezdeményezésére, a Péteri Lóránt által szervezett Kedd Délutáni Zenetudomány című sorozatba illeszkedik, melynek keretében a magyar és nemzetközi zenetudós-világ legkiválóbb előadói látogatnak a Zeneakadémiára. Malcolm Bilson A megfoghatatlan negyedkotta esete című előadása 16.30-kor kezdődik, helyszíne a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Ligeti György épületének (1077. ker. Wesselényi utca 52.) földszinti, 018-as terme. Az előadás nyilvános, a belépés díjtalan.