A zene Magyarország mindennapi életének mindig is jelentős része volt és az is maradt.

Solti György

Tekintsék meg Önök is a LEGO-Zeneakadémiát!

2014. március 14.

Március 16-ától egy hónapig a nagyközönség számára is látható lesz a Liszt Ferenc téri zenepalota egyedi óriásmakettje, mely a Zeneakadémia és a LEGO Hungary Zrt. együttműködésében 20 ezer játékkockából, 120 munkaóra alatt épült fel.

A kései eklektika és az építészeti szecesszió stílusjegyeit magán viselő, 1907-ben átadott zenepalota évtizedes rekonstrukció után tavaly október 22-én nyitotta meg újra kapuit. Alig fél év elteltével az épület LEGO-mása is felépült: a magyarországi középületek közül elsőként a Zeneakadémiáról készült élethű makett a dán játékgyár támogatásával.
 

Fotó: Fuszek Gábor

A világhírű Nagyterem játékmása a belső tereknek is kiemelt figyelmet szentel, színpadán zenészfigurák muzsikálnak, produkciójukban elegáns publikum gyönyörködik a mini nézőtérről. A pódiumon elhelyezhető szimfonikus és kamarazenekar, big band vagy szólista, sőt az orgonához is odaültethető egy aprócska orgonista. A makett a kereskedelmi forgalomban is kapható elemekből készült: a tuba például egy ivópohár és egy megafon házasításából.

Az egyedi, 35 kilogramm tömegű palota kereskedelmi célokat nem szolgál, de nem is dísz: a Zeneakadémia gyerekprogramjainak játékos szemléltető eszköze. „A Liszt-kukacok Akadémiájának célja, hogy értő és fogékony közönséget neveljünk, legyen bár a produkció klasszikus vagy népzene, jazz vagy akár popmuzsika. A makettel azonban a gyerekek mellett a felnőtteket is szeretnénk beavatni a Zeneakadémia csodájába. Igazi nagyság nincs játékosság nélkül" – fogalmazott Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója a játék-makett sajtóbemutatóján.
 

Fotó: Wágner Csapó József

A Zeneakadémia ifjúsági sorozatának célja az is, hogy ne a szülők unszolják csemetéiket a programokon való részvételre, hanem a gyerekek maguk akarjanak újra és újra a zenével játszani – mondta el a sajtó képviselőinek Dr. Vigh Andrea. A Zeneakadémia rektora zene és kreativitás elválaszthatatlanságára mutatott rá, s hozzátette: a zenei foglalkozáson keresztül a gyerekek az építőjáték segítségével számos zenei ismeretanyagot sajátítanak el kreatív formában. Megtanulják többek között, hogy mi az a koncertterem és mi történik a színpadon, megismerhetik a hangszereket, sőt, ők maguk rendezhetnek be egy komplett szimfonikus zenekart a muzsikus figurákból.

A makett bemutatóján részt vett Tom Nørring, a Dán Királyság magyarországi nagykövete is, aki szimbolikusnak nevezte az épület létrejöttét. Mint elmondta, a kreativitás kulcsfogalom a dán játékgyár és a világhírű magyar zenét több mint egy évszázada éltető Zeneakadémia életében is, s a Zeneakadémia mint a magyar zene, Liszt, Bartók és más kiváló zeneszerzők szentélye – egyben Magyarország egyik legszebb épülete – most már a gyerekek nyelvén is meg tud szólalni. Csetényi Zsuzsanna, a LEGO Hungary Zrt. marketingigazgatója elmondta, örömmel álltak a kezdeményezés mellé, hiszen a legendás kockajáték és Liszt-kukacok filozófiájának – törődés, játékos fejlesztés – rokonságához kétség sem férhet.
 

Dóczy Balázs, Szabó Stein Imre, Dr. Vigh Andrea, Tom Nørring,
Csetényi Zsuzsanna és Fazekas Gergely

Az óriás-makett ötletgazdája a Liszt-kukacok Akadémiáját is „alapító" Fazekas Gergely zenetudós-tanár, aki egyben a Zeneakadémia Koncertközpont ifjúsági programjainak felelőse. A Zeneakadémia előcsarnokában március 16-ától egy hónapig a nagyközönség számára is megtekinthető játékpalotát a hivatásos LEGO-építész Dóczy Balázs építette meg. Dóczy professzionális építészeti tervező programot használt az előkészületekhez, s az építés fázisait pedig speciális, úgynevezett time-lapse módszerrel dokumentálta is – a mozgóképes végeredmény elérhető a Zeneakadémia honlapján is, ide kattintva

A Zeneakadémia-makett „főszereplésével" megrendezett 6-10 éves gyerekeknek szóló kiscsoportos Liszt-kukac foglalkozásokra 2014 tavaszán még három alkalommal: április 12-én, május 10-én és május 24-én, szombaton 10.00 órakor kerül sor. A jegyeket kizárólag személyesen, a Zeneakadémia Koncertközpont jegypénztárában lehet megvásárolni (szülők részére nem, csak a gyermekek számára váltandó belépő, hiszen a foglalkozáson csak a gyerekek vehetnek részt). A Liszt-kukacok Akadémiájának másik programsorozata a 10–15 éves korosztályt célozza. Az ifjúsági hangversenyek az általános iskola különböző érdeklődési körű csoportjainak szólnak, így április 13-án a „Zene és sport", illetve május 11-én a „Zene és irodalom" című koncertekre tudnak jegyeket váltani az érdeklődők. (A programok részletei a linkekre kattintva találhatók meg.)
 

Fotó: Benkő Sándor

Bár játszani csak a Liszt-kukacok Akadémiájának résztvevői játszhatnak vele, a LEGO-Zeneakadémiát 2014. március 16-ától egy hónapon át minden érdeklődő szemügyre veheti. A makett a Zeneakadémia jegyirodájának nyitvatartási idejében, délelőtt 11-től este 18.30-ig (bejárat a Liszt Ferenc tér felől), illetve előadási napokon a koncertek előtt és a szünetben tekinthető meg.