Művészi szempontból álljon szemünk előtt, hogy a teljes technikai készség csak eszköz arra, hogy a lélek megszólalhasson...

Dohnányi Ernő főigazgatói székfoglalója

Új évadot hirdetett a Zeneakadémia

2014. május 22.

Az őszi évad sztárjai mellett az új bérleteket, és a Liszt Ferenc téri zenepalota teljes bejárását lehetővé tevő virtuális túrát is bemutatták a Zeneakadémián.

„Az elmúlt fél évben nyilvánvalóvá vált, hogy az újranyitás után a 139 éves oktatási hagyományt és a koncertterem legendás hírét ötvöző új entitás született. A világhírű zeneművészeti egyetem és a nemzetközi súlyú koncertélet szétbonthatatlan egység" – fogalmazott Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a Liszt Ferenc téri zenepalota őszi évadát bemutató május 22-i sajtótájékoztatón. Mint mondta, a 2013. október 22-i ünnepélyes megnyitóhoz kapcsolódó markáns arculati újrateremtés, a saját műsorkészítésen alapuló koncertélet elindulása nyomán a nemzetközi és a hazai közvélemény a magyar és nemzetközi koncertélet meghatározó szereplőjeként fogadta el a Zeneakadémiát.
 

Kattintásra galéria nyílik!


A több száz hazai és külföldi sajtótudósításban és híradásban méltatott újranyitás óta a Zeneakadémia több mint 150 nyilvános, köztük közel 90 saját rendezésű koncertnek adott otthont – ismertette Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója. Beszámolója szerint a Nagyterem és a Solti Terem nagyzenekari hangversenyeire, kamara-, szóló- és dalestjeire, operaelőadásaira az elmúlt hét hónap alatt több mint 100 ezren váltottak jegyet. „A statisztikák szerint fele részben az új arculati elemeket markánsan képviselő honlapon keresztül" – fűzte hozzá a kommunikációs igazgató. „Az első pár hónap viharos érdeklődése magyarázható volt a megújult zenepalota iránti kíváncsisággal, ám az, hogy a férőhelyek kihasználtsága máig nem csökkent 80 százalék alá a pazar programkínálatnak és nem utolsó sorban a szűkös lehetőségeket maximálisan kihasználó kommunikációnak köszönhető" – hangsúlyozta Szabó Stein Imre. Mint kiemelte, a Zeneakadémia mára ennek köszönhetően a leglátogatottabb hazai koncerthelyszínek egyike.

A 2014-es évben a Zeneakadémia – koncertközponti tevékenysége során - 123 saját és 150 befogadott koncertet szervez, ideszámítva a Zeneakadémia rezidens zenekara, a Concerto Budapest fellépéseit is. Emellett további 87, a nagyközönség által is látogatható vizsga-hangversenyt rendez az intézmény, a közel még egyszer ennyi egyetemi esemény (kurzus, vizsga) mellett. „A magyar zenei életben csak a Művészetek Palotájához mérhető mennyiségű előadásszám, összesen közel félezer, a világsztárokat felvonultató unikális műsorstruktúra, az egyedülálló miliő és a markáns kommunikációs stratégia révén a Zeneakadémia ismét a magyar zenei élet egyik főszereplője lett" – fogalmazott a rektor asszony.
 

Kattintásra galéria nyílik!


A Nagyterem színpadán tartott sajtótájékoztatón Csonka András, a Zeneakadémia kulturális igazgatója beszámolt arról, hogy a saját rendezésű, őszi koncertjeit jelentős kedvezménnyel csokorba gyűjtve is kínálja a legendás zenepalota. A közönség által megkedvelt sorozatok továbbgondolt folytatásaiként megalkotott bérletekben elsősorban azok a klasszikus zenei műfajok kapnak kiemelt figyelmet, amelyek a Zeneakadémia bensőséges hangulatú tereiben találnak igazi otthonukra. A kamara- és szimfonikus zenekari, kamarazenei, vokális hangversenyeket, és az egyetem tanszakainak kiválóságait bemutató estek mellett önálló bérletet alkotnak a régizenei és a népzenei koncertek, továbbá az ifjúsági beavató matinék is.

Kamarazene karnyújtásnyira címen olyan előadókkal, mint Kim Kashkashian, Steven Isserlis, Jean-Efflam Bavouzet, Wenzel Fuchs, Perényi Miklós, Szabadi Vilmos, Rácz Zoltán, vagy a Kodály Kvartett. A Zenekar a központban című bérlet valamennyi hangversenyén sztárszólisták – Isabelle Faust, Frankl Péter, Vásáry Tamás, Fenyő László – lesznek a főszereplők. A vokális zenekultúra krémjét fogja össze az Ének karnyújtásnyira bérlet, melyben a Nemzeti Énekkar, az Új Liszt Ferenc Kamarakórus, és az Angelica Leánykar, illetve a világ egyik legjobb lírai tenorja, Ian Bostridge mutatkozik be a Zeneakadémián. Két különleges, csak a Zeneakadémián átélhető tanszéki bemutatkozó gálaest mellett a Kodály születésnapján megtartott hagyományos ünnepi hangversenyt kínálja az Élesben bérlet. A Tiszta barokk bérlet két nemzetközi sztáregyüttes, a King's Consort, és a Holland Baroque Society, valamint a hazai Concerto Armonico Budapest koncertjét tartalmazza. Az Akusztikus, autentikus bérlet hangversenyein a Vujicsics Együttes, Sebestyén Márta és Szalóki Ági lépnek a színpadra, a Liszt-kukacok Akadémiája bérlet pedig a felső tagozatos általános iskolásoknak (és családtagjaiknak) szól.

Csonka András elmondta, hogy a 2014-es őszi évad első világsztárja a klezmer műfaját klasszikus zenei körökben elismertető Giora Feidman, aki szeptember 6-án a Gitanes Blondes élén a Nagyteremben ad koncertet a Nyári Zsidó Fesztivál keretében. Szeptember 21-én az egyik legjobb holland barokk zenekar lesz a Zeneakadémia vendége, a Holland Baroque Society Bach Brandenburgi versenyeit játssza majd el. Október 2-án Ravi Shankar méltán világhírű lánya, az egzotikus szépségű szitárművész, Anoushka Shankar avatja be a Zeneakadémia közönségét a klasszikus indiai ragák világába. November 19-én a Brussels Jazz Orchestra látogat Budapestre, 20-21-22-én pedig Mihail Pletnyov vezényli a Budapesti Fesztiválzenekart. David Lang szerzői estjére október 26-án kerül sor a mester személyes jelenlétével. December 13-án a sztárcsellista Steven Isserlis a Concerto Budapesttel ad zenekari hangversenyt, Várjon Dénessel pedig szonátaestet. December 15-én Alena Baeva, Jurij Bashmet és a Liszt Ferenc Kamarazenekar lép fel a Nagyteremben.
 

Kattintásra galéria nyílik!


A művészetéből sajtótájékoztatón ízelítőt adó idén 40 éves, Kossuth-díjas Vujicsics Együttes nyitja a hazai sztárok sorát. A legendás formáció a Nagyteremben tartja meg születésnapi koncertjét szeptember 30-án jeles vendégművészekkel. Október 1-én, a Zene világnapján a Zeneakadémia két fiatal tehetsége, Kállai Ernő és Balázs János ad kamaraestet a Nagyteremben. Október 3. és 5. között a világraszóló zongoraművész, Fischer Annie születésének 100 éves évfordulója előtt tisztelgő programsorozat első két estjén a fiatalok és a pályatársak adnak koncertet, október 5-én pedig Frankl Péter és Vásáry Tamás a Liszt Ferenc Kamarazenekar kíséretével játszik majd a Nagyteremben. Október 12-től a Café Budapest – Kortárs Művészeti Fesztivál égisze alatt a Nagyteremben áll össze a kortárs zene legendás együttese, a 180-as csoport, október 17-én és 19-én pedig szintén a fesztivál kiemelt eseményeként Eötvös Péter Lady Sarashina című operája kerül bemutatásra a Solti Teremben. Október 19-én a Concerto Budapest és az UMZE Kamaraegyüttese Oliver Messiaen ritkán hallható művét adja elő. Folytatódik a Zeneakadémia és Magyar Állami Operaház együttműködése, melynek keretében az Operaház művészeinek közreműködésével november 5-én, 7-én és 10-én Britten Lukrécia meggyalázása című operája kerül színre a Solti Teremben. Az év utolsó hónapjának egyik kiemelt eseménye december 14-én Snétberger Ferenc triójának fellépése lesz. December 19-én Vigh Andrea ad hárfaestet vendégeivel, a szilvesztert pedig újra a Zeneakadémián lehet majd tölteni az Amadinda ütőegyüttessel és Presser Gáborral, valamint meglepetésvendégeikkel.

A szeptember-decemberi időszak koncertjeinek részletei erre a linkra kattintva tekinthetők meg. A Zeneakadémia Koncertközpont 2014 őszi sorozatainak koncertjeire június 15-ig kizárólag bérletek válthatók, az egyes koncertekre szóló jegyekhez képest jelentős, 20%-os kedvezménnyel. A bérletsorozatok egyes előadásaira szóló jegyeket június közepétől lehet megvásárolni (a bérleteken kívüli koncertekre természetesen addig is válthatók jegyek), a bérletek azonban korlátozott számban a későbbiekben is elérhetők a Zeneakadémia honlapján, illetve Liszt Ferenc téri jegypénztárában.



Szabó Stein Imre kommunikációs igazgató a sajtótájékoztató zárásaként bejelentette, hogy a szervezett – az oktatás és a koncertélet miatt korlátozott számú – épületlátogató séták mellett május 22-től elérhető a Zeneakadémia virtuális túrája, amely segítségével bárki bebarangolhatja a szecessziós épület legszebb tereit. A megszokott parabolatükrös megoldással szemben egy nézőpont képanyaga legalább 14 különböző szögből, panorámaállvány segítségével készült fotóból áll össze, így egy adott terület felbontása 145 megapixel is lehet. Minden szögből három fotót készítenek, különböző expozíciós beállításokkal, amelyek összegzésével az emberi szem által tapasztaltakhoz hasonló élményt (High Dynamic Range) nyújtanak a rögzített képek. Az alkalmazás futtatható bármelyik böngészőben, sőt képes a mobileszközök giroszkópjának használatára is, így a mobilt vagy tabletet mozgatva tudunk „szétnézni" például a Nagyteremben. A virtuális túrát az ORIGO Zrt. megbízásából a Pán-Nordpont Kft. készítette, a „Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten" projekt keretében.