Kodály módszere zseniális. … Minden jó zenélés az énekhangnál kezdődik.

Solti György

Lendvay Kamilló (1928–2016)

2016. december 2.

Négy héttel 88. születésnapja előtt meghalt Lendvay Kamilló Kossuth-díjas Kiváló művész, háromszoros Erkel-díjas, a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díj kitüntetettje.

Bartók hatása alatt indult zeneszerzői pályája az 50-es években, majd a lengyel iskola inspirációjára alakult ki saját hangja. Ezen az operától (A tisztességtudó utcalány Párizsban, A bűvös szék Görlitzben is sikert aratott), oratóriumok láncolatán (Jelenetek Thomas Mann: József és testvérei tetralógiájából; Via crucis; Stabat mater) át zenekari alkotásokig (Mauthausen; Négy invokáció, A csend harmóniája), zongorát, hegedűt, gordonkát (Csellóversenyét a Triesti Zeneszerző Versenyen díjazták), cimbalmot, trombitát, szaxofont foglalkoztató versenyművekig, gazdag kamarazenei termésig és míves kórusművekig sokszínűen szólalt meg. Gyakorta hallhattuk szólistaként fúvószenekarra írt oeuvre-je nyitányaként megszületett zongora Concertinójában.

Vezényelt a Fővárosi Operett Színházban, zenei vezetője volt a 60-as évek hőskorszaka elején az Állami Bábszínháznak. A Zeneakadémiának zeneelmélet tanszékvezetője, valamint a karmester hallgatók kötelező zeneszerzés tanára volt. Kivette részét a zenei élet szervezéséből és irányításából: elnöke volt az Artisjusnak, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének, évtizedeken át lektora a Magyar Rádiónak.

Nemcsak a sokoldalú művészt, a vonzó személyiséget is gyászoljuk benne.

Búcsúztatásáról később történik intézkedés.