Azok az én barátaim, akik az Ideált keresik meg; e téren, drága barátom, „felismerjük" és mindig fel fogjuk ismerni egymást.

Liszt Mihalovich Ödönnek

Operavizsga-fesztivál 2017

2017. január 18.

Negyedik alkalommal rendezik meg január 18. és 22. között a Zeneakadémia operaszakos hallgatói és külföldi társintézmények színpadi vizsgaelőadásait bemutató Operavizsga-fesztivált.

A Zeneakadémia januári programjainak legizgalmasabb rendezvényei között évek óta előkelő helyet elfoglaló nemzetközi találkozó ötletgazdája, egyetemünk Opera Programjának vezetője, Almási-Tóth András a Zeneakadémia Koncertmagazin 2017/január-júniusi számában megjelent interjúban így nyilatkozott:, „Valójában mindenütt azt láttam, Chicagótól Stockholmig, Berlintől Londonon át Frankfurtig, hogy nagyon érdekes produkciók jönnek létre ilyenkor. Egyrészt nem ismert darabokat mutatnak be, ezért eleve nagyon izgalmas dolgokat lehet látni. Másrészt pedig a fellépő énekesek sincsenek még megfertőzve a tradícióktól és operai maníroktól, így nagyon friss és üde produkciókkal találkoztam.”

A fesztivál 2017-es kiadásában a zeneakadémisták Heinrich Marschner A Vámpír című operáját mutatják be, Lustyik Ákos zeneszerzés szakos hallgató egyfelvonásos átiratában, a koraromantikus darab előadása mindenképp izgalmasnak és korunk közönségének igényeit kielégítőnek ígérkezik. Ahogy vizsgaelőadást rendezőként jegyző Almási-Tóth fogalmazott: „A vámpír igazi horrortörténet, praktikusan pedig tele van női karakterekkel, és nekünk kilenc szopránunk van, így jól kioszthatóak a szerepek. Az egyedi megformáláshoz segítséget ad még számunkra a fizikai színház is, Barta Dóra koreográfiájával.”

 

Fotó: Zeneakadémia / Felvégi Andrea

Az Ír Köztársaság fővárosában működő, azonban nevében mégis mindmáig királyi intézményt, a Royal Irish Academy of Musicot 1848-ban alapították, s megszakítatlan működése révén egyike Európa legnagyobb múltú és legtekintélyesebb konzervatóriumainak. Növendékeik január 20-án Monteverdi és Händel műveivel érkeznek az operavizsgák seregszemléjére: egy madrigállal és egy komikus kantátával, a görög ősidők boldog korának bukolikus világából. Nimfák, pásztorok és pásztorlányok mozognak a sosemvolt Árkádia idilli tájain, témát kínálva évezredek alkotói, költők és zeneszerzők számára egyaránt.

 

Fotó: Zeneakadémia / Felvégi Andrea

A Ljubljanai Zeneakadémia, valamint a szlovén főváros film-, színházi, rádió- és tv-akadémiájának közös projektje, amelyben mindemellett még a képző- és iparművészeket nevelő felsőfokú intézmény növendékei is fontos szerepet kaptak, az idei Operavizsga-fesztiválon öt, egyenként negyedórás minioperát bocsájt a közönség és persze az értékelő professzorok elé. Ma született zenék, mai librettók, mai témák: a professzionális felnőtt pályafutásukat éppen most megkezdő fiatal művészek előadásában.