Az a feladatunk, hogy valódi tehetségeket formáljunk, akikben megvan a mesterré váláshoz szükséges képesség, s ne foglalkozzunk a tehetségtelen középszerrel.

Liszt Giovanni Sgambatinak

Bartók Konzi a Zeneakadémián

2016. október 7.

A 2016–2017-es koncertévadban három koncertet adnak a Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakközépiskola együttesei a Zeneakadémián. A két intézmény közötti szoros kapcsolatról, megvalósult és megvalósulandó tervekről az intézmény igazgatója, Benkő Szabolcs nyilat kozott a Koncertmagazinnak.

A Zeneakadémia kiemelt felsőoktatási intézmény, a Bartók Konzinak azonban sokkal több a riválisa; ez milyen nehézségekkel jár?

Diákjaink sikereit tekintve jelenleg a legeredményesebb iskolának számítunk a középfokú zenei képzés terén. Az elmúlt három évben az országos szakmai versenyek dobogós helyezéseinek negyven százalékát mi szereztük meg. Tovább erősíti az iskola kiemelkedő pozícióját, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt a felvételizők és az átjelentkezők száma, lassan elérjük a négyszáz fős létszámot. Az intézmény gazdag képzéspalettája szintén nem elhanyagolható tényező. Jelenleg évfolyamonként három párhuzamos osztályunk van, a klasszikus szakirányok mellett jazz és népzene is hallgatható intézményünkben, illetve a hangszerészképzés is hozzánk került.

 

Benkő Szabolcs (Fotó: Zeneakadémia / Tuba Zoltán)

 

Igazgatóként milyen változtatásokat vezetett be, és milyen újításokat tervez a közeljövőben?

Az iskola pályázati tevékenysége rendkívül aktív. Többször is nyertünk már el támogatást hangszerbeszerzés céljából, illetve sokat haladt az épület felújítása az elmúlt évek folyamán, de persze még sok munka van előttünk. Szakmai téren egyrészt dr. Vigh Andrea rektorasszonnyal közösen az elméleti képzés megújításán munkálkodunk, másrészt megemlíteném a nagy népszerűségnek örvendő Új Zene Projektet, melynek keretében a diákok kortárszenei előadásokat visznek színpadra. Kiemelkedően sikeres az utóbbi évek kamarazenei és zenekari munkája is, úgy a növendékek körében, mint a versenyeken.

Hogyan született meg a Konzis Koncertek sorozat ötlete?

Ez egy teljesen új projekt. A 175 éves jubileumi koncertünk nagyon jól sikerült a Zeneakadémián, és a hallgatói koncertek is nagy sikerrel zajlanak. Rektorasszony ezt kívánta kiterjeszteni a Konzira, ezért azzal a megtisztelő felkéréssel fordult felénk, hogy indítsunk egy koncertsorozatot a Zeneakadémián. Ez számunkra azt is bizonyítja, hogy az együtteseink – bár középiskolás korúak – képesek professzionálisan megszólalni. Az első est egy kamarazenei koncert lesz változatos műsorral, szólistákkal, a végén egy kamarazenekari produkcióval. A műsorválasztás egyben hangsúlyozza, hogy nemcsak a Zeneakadémián, hanem már a Konziban is nagyon fontos szerepet kap a kamarazenei munka. Az ezt követő koncerteken zeneakadémiai tanárok közreműködésére is sor kerülhet. Bízom abban, hogy ez a sorozat tovább erősíti a Zeneakadémia és gyakorlóiskolája szakmai kapcsolatát.

Lakatos Zsuzsanna

A cikk kiegészített formájában erre a linkre kattintva olvasható.

Címkék