A legkisebbeknek sincs megtiltva, hogy nagy dolgokról álmodjanak, sőt törekedjenek is nagy dolgokra – szerényen, képességeikhez mérten.

Liszt Augusz Antalnak

Cyprien Katsaris látogatása a Zeneakadémián

2015. március 19.

A világhírű ciprusi-francia zongoraművész a Frankofón Fesztivál keretében, a Francia Intézet támogatásával március 7-én jótékonysági koncertet adott a Liszt Múzeumban, majd másnap a Nagyteremben kipróbálta az új Bogányi-zongorát. Ez alkalomból készített a művésszel interjút az ORIGO riportere.

„Egy nagyon avantgárd zeneszerzőről, az első modernistáról beszélünk” – vallja a riportban egyik istenéről, Liszt Ferencről Cyprien Katsaris, s hozzáteszi: „Az emberek sok éven át voltak olyan hülyék, hogy csak a virtuózt látták benne. A zenéje rögtön a szívbe talál. És rettentően boldoggá tesz.” A beszélgetésből, mely ide kattintva olvasható el, az is kiderül, mit köszönhet Cziffra Györgynek, hogyan gondolkodik az improvizációról, a gyakorlásról, és azt is elmdondja, milyen benyomásokat szerzett az új magyar csodazongoráról.

Cyprien Katsaris ezúttal elsősorban azért látogatott Magyarországra (2014-ben a Győri Filharmonikusok szólistájaként lépett fel a Zeneakadémia Nagytermében), hogy Domokos Zsuzsanna, a Liszt Múzeum igazgatójának meghívásának eleget téve Liszt budapesti otthonában adjon koncertet, ezzel is leróva tiszteletét a Zeneakadémia alapítója iránt. A március 7-ei koncert műsorán Liszt-művek mellett Liszt szellemében fogant improvizációk szerepeltek, sőt, Cyprien Katsaris az egyik megszólaltatott művet ihlető Lamartine-vers magyar fordítását is felolvasta a hangversenyen megjelent kulturális diplomaták, zongoraművészek és Liszt-rajongók körében. (Látogatásáról a Liszt Múzeum fotókkal gazdagon illusztrált visszapillantó cikke ide kattintva olvasható el.)
 


A ciprusi-francia zongoraművész 1951-ben született, Párizsban végezte tanulmányait. Tizenöt évesen debütált Liszt Magyar fantáziájával a francia fővárosban, 1972-ben az Erzsébet Királynő Versenyen díjazták, majd 1974-ben megnyerte a Nemzetközi Cziffra György Versenyt. A legjelentősebb zenekarok és legnagyobb koncerttermek népszerű vendége a világ minden táján, és olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Leonard Bernstein, Charles Dutoit, Sir Simon Rattle, Ormándy Jenő, Doráti Antal, Végh Sándor, vagy Fischer Iván. A budapesti Liszt Társaság nagydíjjal ismerte el Liszt Beethoven-átirataiból készített felvételeit, többször járt Magyarországon, kifejezetten vonzódik a magyar zenéhez és a magyar kultúrához – bizonyára nem függetlenül attól, hogy Cziffra György Liszt-játéka hatására lett zongoraművész.