Azok az én barátaim, akik az Ideált keresik meg; e téren, drága barátom, „felismerjük" és mindig fel fogjuk ismerni egymást.

Liszt Mihalovich Ödönnek

Exkluzív látogatást tett a Zeneakadémián Plácido Domingo és Navracsics Tibor

2016. augusztus 8.

A világhírű énekművész, aki az Europa Nostra elnöke, valamint az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős biztosa Fekete Gyula tudományos és nemzetközi rektorhelyettes jelenlétében leplezték le a Zeneakadémia által elnyert Europa Nostra-nagydíjat, és az Európai Örökség címmel járó plakettet.

Plácido Domingo, Európa vezető kulturális örökséggel foglalkozó szervezete, az Europa Nostra elnöke és Navracsics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa augusztus 7-én délután a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tették tiszteletüket, hogy kifejezzék elismerésüket az intézmény szecessziós épületének példaértékű felújításáért. A Zeneakadémia rekonstrukciós projektje 2015-ben elnyerte a kulturális örökségvédelem területén megszerezhető legjelentősebb elismerést, az Európai Unió Kulturális Öröksége díjat / Europa Nostra Nagydíjat. Az Europa Nostra elnöke, Plácido Domingo és Navracsics biztos úr a Zeneakadémiára mint az európai történelem, eszmék és identitás szimbólumára tekintenek, melynek elismeréseként 2015-ben az intézmény elnyerte az Európai Örökség-díjat is. A Maestro Papp László Budapest Sportarénában tartandó ingyenes koncertje előtt három nappal került sor az ünnepélyes eseményre, melyen a gazdag közös – anyagi és szellemi – kulturális örökségünk megőrzésének számos elkötelezett képviselője és elkötelezettje is részt vett.

 

Kattintásra galéria nyílik (Fotó: Zeneakadémia / Bielik István)

 

Az Europa Nostra elnökét, az EU kultúráért felelős biztosát és a vendégeket Fekete Gyula, az egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese vezette körbe az épületben. Az Europa Nostra elnöke és Navracsics Tibor uniós biztos együtt adták át a 2015-ös Európai Örökségi Nagydíjat Fekete Gyula professzor úrnak a Zeneakadémia épületének kimagasló színvonalú felújításáért. Navracsics Tibor kulturális biztos úr az Európai Örökség címmel járó plakettet is leleplezte, melyet 2015-ben ítéltek oda a Zeneakadémiának, elismerve, hogy az intézmény „zenei örökségünket állítja a középpontba, miközben hű a nyitottság, a kreativitás és az újítás szelleméhez, valamint európai és nemzetközi jellegéhez.”

 

Kattintásra galéria nyílik (Fotó: Zeneakadémia / Bielik István)

 

Navracsics Tibor beszédében elmondta: „A Zeneakadémia a páratlanul gazdag európai kulturális örökség kiemelkedő példája. Ez az örökség európai identitásunknak meghatározó része, mely összeköt minket, és segít, hogy megértsük egymást és közös értékeinket. Ezért kell megőrizzük a ránk bízott örökséget – napjainkban még inkább, mint valaha. Mindenki számára biztosítanunk kell a lehetőséget, hogy (újra) felfedezhessék ezt az örökséget, minél többet megtudhassanak róla, és beleláthassanak a megőrzésének a folyamatába. E fontos célok érdekében dolgozunk a Kreatív Európa program és más kezdeményezések keretében”.  2016 áprilisában Navracsics Tibor Brüsszelben adta át Fekete Gyulának az Európai Örökség-díjat, amely kapcsán egy rövid imázsfilm is készült az intézményről.

„A csodálatos és rendkívül aprólékos felújítási munka e közszeretetnek örvendő intézménybe új életet lehelt” – méltatta az Europa Nostra elnöke az épület műeemléki restaurálását, és szívből gratulált a „Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten” elnevezésű rekonstrukciós projekt minden közreműködőjének és támogatójának. „Nem lehetünk elég hálásak azért, hogy az Európai Unió a strukturális alapokon keresztül létfontosságú támogatást nyújtott. Reméljük, hogy a jövőben még nagyobb arányú támogatás lesz biztosítható a hasonló kiemelkedő kulturális projektek számára” – hangsúlyozta Plácido Domingo. Beszédében a Maestro Liszt Ferenc alakjáról a következőképp emlékezett meg: „mélyen magyar és valódi európai muzsikus volt, aki kontinensünk-szerte alkotott és adott koncerteket, és olyan szerzőkkel működött együtt, mint Chopin, Saint-Saëns, Grieg, Berlioz és Wagner. Igazi filantróp volt, aki nagylelkűen támogatta az európai művészeket és ügyeket és a 19. század egyik legnagyobb zenepedagógusát tisztelhetjük személyében”.

 

Kattintásra galéria nyílik (Fotó: Zeneakadémia / Bielik István)

 

„Szilárd meggyőződésem, hogy a zeneoktatás – és általában a kultúra-oktatás – sokkal nagyobb figyelmet érdemel a jövőben. Ha nem úgy fordulunk a kultúrához és a zenéhez, hogy a lelkünk táplálkozzon belőle és megerősödjön tőle, hogyan tudnánk a mai megosztottsággal és félelmekkel teli időket átvészelni? Az Europa Nostra és jómagam éppen ezért nagyon is számítunk az Európai Bizottságra és Navracsics biztos úrra, és nem utolsósorban az európai kormányzatokra, hogy a következő évek során erős hidakat építsenek az oktatás és a kultúra területei között” – jelentette ki Plácido Domingo. Utalva arra, hogy az Európai Bizottság indítványára a 2018-as évet az Európai Kulturális Örökség Évének nyilvánították, az Europa Nostra elnöke úgy fogalmazott: „Legyen a 2018-as esztendő alkalom arra, hogy a különböző örökségi kezdeményezések szerte Európában összekapcsolódhassanak, és mindenki számára világossá tegyék, hogy Európa kultúrája és kulturális öröksége valóban élő és termékeny, és hogy a közös kulturális örökség Európa egyik összetartó ereje. Őszintén reméljük, hogy a Zeneakadémia vállalja, hogy az Európai Kulturális Örökség Évének egyik kiemelt nagyköveteként ünnepelje és tegye széles körben elérhetővé Európa zenei és kulturális örökségét 2018-ban, és azt követően is.”

Plácido Domingo teljes beszéde ide kattintva olvasható el.

Címkék