Az Akadémián eltöltött idő alatt tanultam meg a fegyelem és a kemény munka alapjait, melynek aztán egész életemben hasznát vettem.

Solti György

Japán komponista nyerte a Zeneakadémia idei Bartók Világversenyét

2020. november 30.

A 33 éves Okamoto Sinszuke kapta az első díjat a 2020-ban komponistáknak meghirdetett Bartók Világversenyen, műve szerepel majd a 2021-es, vonósnégyes formációknak szóló megmérettetésen is. A Zeneakadémia nemzetközi hírű rendezvényének jövő évi fordulójára 2020. december 15-től lehet jelentkezni.

 

Élő online közvetítésben 32 országból követték a Bartók Világverseny idei díjkiosztó gálaestjét szombat este. A járványhelyzet miatt zárt ajtók mögött, közönség és a díjazottak nélkül tartott, térítésmentesen nézhető záró rendezvényen a helyezést elnyert művek is elhangzottak az Accord, a Korossy és a Kökény Kvartett tolmácsolásában. Ezúttal zeneszerzők pályázhattak vonósnégyesre írt műveikkel, és jól mutatja a rendezvény nemzetközi hírét, hogy 59 országból 348 kompozíció érkezett.

A rangos nemzetközi zsűri döntése alapján az 5000 euróval járó első helyezést Kalligráfia Földre és Levegőre című művéért kapta meg a fiatal japán zeneszerző, aki ezen felül az együttműködő partner UMP Editio Musica Budapest díját is elnyerte, így kompozíciója a jövő évi verseny középdöntőjének választható darabjai között szerepel.

 


Fotó: Zeneakadémia/Mudra László

 

A 3000 eurós második díjat a koreai Noh Szeung Dzsu (Noh Seung Ju) kapta, Barlanglakó című szerzeményéért, a 2000 eurós harmadik díjat pedig Papel című munkájáért a szintén koreai Kim Dzsonghun (Kim Jonghoon).

A zsűri elismerésében részesült Szüts Apor (Morsmordre – Toccata „quasi una Fantasia”), Jose Gonzalez Granero (2. vonósnégyes – „Bezártságban”), valamint Brandenburg Ádám (Distances) is. Utóbbi megkapta az Editio Musica Budapest másik különdíját, így az ő szerzeménye is bekerül a jövő évi Bartók Világverseny repertoárjába.

 


Fotó: Zeneakadémia/Mudra László

 

Dr. Vigh Andrea, a szervező Zeneakadémia rektora beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a nagyszámú jelentkező is azt bizonyítja: a Bartók Világverseny zeneszerzői fordulója mára beérett. „A fiatal komponisták számon tartják, készülnek rá, és erre büszkék lehetünk. Sok kiváló alkotás érkezett, tudott miből válogatni a rangos nemzetközi zsűri” – tette hozzá.

Eötvös Péter zsűrielnök, Magyar Szent István Renddel kitüntetett világhírű zeneszerző úgy fogalmazott: merész kezdeményezés volt vonósnégyest íratni a fiatal komponistákkal. „Jó vonósnégyest komponálni a legkényesebb feladat, mert ebben a műfajban koncentrálódik a kamarazenélés tudománya” – hangsúlyozta. Azt is elmondta, hogy a nemzetközi zsűri olyan alapelveket tartott szem előtt, mint az adott kompozíció szakmai színvonala, a vonósnégyes-hangzás teljességére való törekvés. Kiemelten fontos szempontnak minősítette, hogy a pályázó műve a zenei egyetemek vonósainak olyan lehetőséget adjon, amely elősegíti a fiatal kvartettek fejlődését és összeforrottságát.

A rangos testületben rajta kívül Unsuk Chin Németországban élő, dél-koreai komponista; Chaya Czernowin izraeli-amerikai zeneszerző, a Harvard Egyetem tanára; Johannes Meissl osztrák hegedűművész, kamarazenész és tanár, a European Chamber Music Academy egyik művészeti vezetője, a Bécsi Zeneművészeti Egyetem rektorhelyettese; valamint Fekete Gyula, a Zeneakadémia rektorhelyettese, a Zeneszerzés Tanszék vezetője foglalt helyet.

A döntőbe továbbjutókról még szeptemberben határozó előzsűri munkájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem neves oktatói, elismert zeneszerzők vettek részt: az Erkel- és Bartók–Pásztory-díjas Fekete Gyula rektorhelyettes, tanszékvezető mellett a szintén Erkel- és Bartók–Pásztory-díjas Bella Máté, az Erkel-díjas Serei Zsolt, a Junior Prima-díjas Tornyai Péter és a Kossuth-díjas Vajda János.

Az elismerések kihirdetése után Dr. Vigh Andrea nyilvánosan meghirdette a Bartók Világverseny jövő évi, vonósnégyes együttesek számára kiírt fordulóját, amelyre december 15-től lehet jelentkezni a bartokworldcompetiton.hu portálon. A megmérettetés 2021. október 25. és 31. között zajlik majd a Zeneakadémián.

Címkék