A legfontosabb osztály számomra – és a magyar zenészek százai számára – a kamarazenei osztály volt.

Solti György
A tehetség napja 2020

2020. február 9. 11.00-19.00

Solti terem

A tehetség napja 2020 A Zeneakadémia saját szervezésű programja

„Nagy jövő áll a fiatalember mögött” – mondta állítólag egy alkalommal Heinrich Heine Alfred de Musset-ről, s a megjegyzést a francia költő, a romantika korának jellegzetes, önpusztító alakja érthető módon sosem bocsátotta meg német pályatársának. Pedig a bon mot – azon túlmenően, hogy frappánsan ritmikus, és ennélfogva elkerülhetetlenül töprengésre készteti az embert – voltaképpen rávilágít egy fontos részletre is: nevezetesen arra, hogy a tehetség, amelynek mibenlétét olyan régóta kutatják filozófusok, esztéták, pedagógusok és újabban akár neurológusok is, nemcsak titokzatosságot és kiváltságosságot kölcsönöz annak, aki rendelkezik vele, de egyúttal fegyelmet és beosztást is követel tőle. A Zeneakadémia immár tradicionális nyílt napja éppen annak titkába avatja be az érdeklődőket évről évre, miként lehet a rendkívüli adottságokat a lehető legsokoldalúbban, legpontosabban és legértékesebben érvényre juttatni.

11.00, Solti terem

A Zeneakadémia tehetségei és a Liszt Ferenc Kamarazenekar I.

Telemann: D-dúr concerto grosso, TWV 54:D3
Közreműködik: Rónai Gábor, Mihályfi Márk, Wilmek Zoltán (trombita)

J. S. Bach: d-moll hegedű-kettősverseny, BWV 1043
Kökény Eszter, Ho Khanh Van Hoang (hegedű)

Mozart: C-dúr fuvola-hárfaverseny, K. 299 – 2. Andantino, 3. Rondeau. Allegro
Szabady Ildikó (fuvola), Goda Sára (hárfa)

Liszt Ferenc Kamarazenekar (koncertmester: Tfirst Péter)

 

12.00, X. terem

Hármasban…
A Korossy Trió koncertje

Mozart: 4. (E-dúr) zongoratrió, K. 542
Mozart: 6. (G-dúr) zongoratrió, K. 564

Korossy Trió: Korossy-Khyall Csongor (hegedű), Devich Gergely (cselló), Balogh Ádám (zongora)

 

12.00, Kupolaterem

Kamarazene a Bartók Konzervatórium növendékeivel

Debussy: Danse (Holló Aurél átirata)
Harrison: The Song of Queztecoatl
Endrédi Mihály, Holló Mátyás, Kovács Boldizsár, Simon András József (ütőhangszerek)

Beethoven: Esz-dúr szeptett, op. 20 – 1. Adagio – Allegro con brio
Sárréti Márton (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Bognár András (cselló), Du Tianze (nagybőgő), Shen Mutian (klarinét), Marics Borbála (fagott), Vitányi Milán (kürt)

Ravel: Bevezetés és allegro
Ferge Elizabet (hárfa), Pintér Anna (fuvola), Jakab Tivadar (klarinét), Könczei Zsombor, Rodrigues Hartyáni Ana (hegedű), Nagy Salamon (brácsa), Porkoláb Janka (cselló)

Pierné: Introduction et variations sur une ronde populaire
Pedro Iturralde: Hellenikus szvit
Bakó Noémi, Havasi Kristóf János, Magyary Timót Gergely, Pusomi Viktória Ilona (szaxofon)

Felkészítő tanárok: Holló Aurél, Seleljo Erzsébet, Horn András, Löwenberg Dániel, Nagy Viktor

 

12.30, I. előadóterem

Bemutatkozik az elektronikus zene

Janca Ákos: 5 Miniatűr

Élőben előadott audiovizuális kompozíció. A hang és a látvány egyidejű létrehozásával a szerző 5 rövid jelenetben mutatja be a közvetlen grafikus hangvezérlés lehetőségeit.

Dark Flow Electronic Ensemble
ifj. Erdélyi Gábor, Janca Ákos, Liszkai Zsanett (elektronika), Sőrés Zsolt (tanár, művészeti vezető, brácsa, elektronika)

A Dark Flow Electronic Ensemble magját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem elektronikus zenei médiaművészet szakirány hallgatói alkotják, az együttes a Társas zene és az Elektronikus zenei élőjáték kurzusok résztvevőiből alakult ki. A „Dark Flow” új, elektronikus formációja jelen idejű interpretációs technikákat alkalmaz. Alkotói módszere a párbeszéden és felfedezésen alapul, a tagok közösen alakítanak ki spontán és véletlen hangzásokat, melyekből a csoportos ún. metazene demokratikus működésének etikáját követve hoznak létre kompozíciókat. 

 

12.30, XXIII. terem

Fuvolaóra Oross Verával

Oross Vera fuvolaművész, a Zeneakadémia klasszikus fuvola szakirány vezetője a nyilvános órán Pethő Rebeka és Csizmadi Kinga növendékei közreműködésével ad betekintést a fuvolaoktatás műhelytitkaiba.

Zongorán kísér: Termes Rita

 

13.00, X. terem

Négyesben, hetesben…
Rézfúvós kamarazene a Zeneakadémia Harsona Kvartettje és Rézfúvós Szeptettje közreműködésével

J. S Bach: g-moll fúga, BWV 578
Eric Ewazen: Myths and Legends
A Zeneakadémia Harsonakvartettje: Kolozsvári Gábor, Bogáromi Vajk, Bodon Bence, Janák Gergely (harsona)

Mouret: Sinfonie de Fanfares
Farnaby: Fancies, Toyes and Dreams
Debussy: Childrenʼs Corner – 6. Golliwogg’s Cakewalk
Weiner: 1. divertimento, op. 20 – 2. Rókatánc
Joplin: The Favorite
A Zeneakadémia rézfúvós szeptettje: Pusztaszegi Ákos, Higyed Bence, Lukács Vendel (trombita), Wadi Shahim Ákos (kürt), Bartos Botond, Kozma Cristopher (harsona), Vincze Nándor (tuba)

Bevezetőt mond: Hőna Gusztáv professzor emeritusz harsonaművész, a rézfúvós kamarazene tanára

 

13.30, Kupolaterem

Az Ensemble Z koncertje

C. Ph. E. Bach: D-dúr szimfónia, Wq 176 (Siklósi Kristóf átirata)
Louis Andriessen: Workers Union
Ensemble Z: Siklósi Kristóf (fuvola), Nyujtó Zsanett (klarinét, basszusklarinét), Menyhért Márton, Németh Bendegúz (elektromos gitár), Csernovszky Márk (Hammond-orgona), Forgó Benjámin (zongora), Baranyi Bence (dob)

Bevezetőt mond: Hőna Gusztáv professzor emeritusz harsonaművész, rézfúvós kamarazene-tanár

 

14.00, Nagyterem

Orgonaóra Szabó Balázzsal

A nyilvános órán Szabó Balázs orgonaművész Zsika Alan és Palkovics Mária hallgatói közreműködésével ad betekintést az orgonaoktatás műhelytitkaiba.

 

14.30, X. terem

Négyesben…
A Kökény Kvartett koncertje

Schubert: 13. (a-moll) vonósnégyes, D. 804 („Rosamunde”)
Kökény Kvartett: Kökény Eszter, Dósa Csenge (hegedű), Görbicz Fülöp (brácsa), Tomasz Máté (cselló)

 

15.00, Solti terem

A Zeneakadémia tehetségei és a Liszt Ferenc Kamarazenekar II.

Vivaldi: C-dúr trombita-kettősverseny, RV 537
Seidl Dénes, Peter First (trombita)

Vivaldi: d-moll concerto grosso, RV 565
Schwartz Zoltán, Tóth Kristóf (hegedű)

Mozart: 17. (G-dúr) zongoraverseny, K. 453
Pellet Sebastian, Szalai Molli, Balázs Elemér (zongora) 

Liszt Ferenc Kamarazenekar (koncertmester: Tfirst Péter)

 

16.00, X. terem

Kettesben, hármasban, négyesben, ötösben…
Az Ének Tanszék bemutatkozása

Purcell: Boszorkányduett a Dido és Aeneasból
Ortan Vivien, Mráz Nikolett (ének)

Mozart: Kvintett a Varázsfuvolából
Katona Lóránt, Csölley Martin, Kovács Viola, Józan Vivien, Kaffehr Zsuzsanna (ének)

Mozart: Tercett a Varázsfuvolából
Katona Lóránt, Csölley Martin, Józan Vivien (ének)

Mozart: Duett a Varázsfuvolából
Topolánszky Laura, Kósa Lőrinc (ének)

Donizetti: I Bevitori
Ortan Vivien, Mráz Nikolett (ének)

Donizetti: Duett a Szerelmi bájitalból
Józan Vivien, Erdős Róbert (ének)

Puccini: Mimì és Rodolfo duettje a Bohéméletből
Tatai Nóra, Bartos Barna (ének)

Puccini: Rodolfo és Marcello duettje a Bohéméletből
Bartos Barna, Kósa Lőrinc (ének)

Puccini: Mimì, Musetta, Rodolfo és Marcello kvartettje a Bohéméletből
Tatai Nóra, Topolánszky Laura, Bartos Barna, Kósa Lőrinc (ének)

Zongorán kísér: Dallos Erika
Felkészítő tanárok: Halmai Katalin, Kertesi Ingrid, Meláth Andrea

 

16.00, XXIII. terem

Trombitaóra Boldoczki Gáborral, a Zeneakadémia Rézfúvós Tanszéki Csoportjának vezetőjével

Boldoczki Gábor a nyilvános órán két növendékével ad betekintést a trombitaoktatás műhelytitkaiba.

Zongorán kísér: Sarkadi Katalin

 

16.30, Kupolaterem

Az Egyházzene Tanszék hangversenye

Liszt: Krisztus oratórium, 3. rész: Szenvedés és feltámadás – O filii et filiae
Az Egyházzene Tanszék nőikara
Vezényel: Mizsei Zoltán

Walther: d-moll concerto, LV 138
Bokros Virág (orgona)

Gregorián: Postquam impleti
Az Egyházzene Tanszék kórusa
Vezényel: Déri Bori

Telemann: Ária az Ich bin getauft in Christi Tode című kantátából, TWV 1:810
Johann Panna (ének), Dudinszky Luca (fuvola), Pétery Dóra (orgona)

Gregorián: Adorna thalamum
Az Egyházzene Tanszék kórusa
Vezényel: Bolyos Koppány

J. S. Bach: Herzlich lieb hab ich dich, O Herr, BWV 1115
Varga Áron (orgona)

Gregorián: Ave gratia
Az Egyházzene Tanszék kórusa
Vezényel: Mátrai Lelle Mária

Liszt: Geistliche Lieder – részletek
Gólya Eszter (ének), Dosek Domonkos (orgona)

Saint-Saёns: Ave Verum
Az Egyházzene Tanszék nőikara
Katona Szilárd (szaxofon), Pétery Dóra (orgona)
Vezényel: Merczel György

Betanító tanárok: Merczel György, Pétery Dóra, Enyedi Pál, Rajk Judit, Seleljo Erzsébet

 

17.00, I. előadóterem

Kerekasztal-beszélgetés
Hogyan reflektál a zenei felsőoktatás a mai kor igényeire?

Beszélgetőtársak: Péteri Lóránt (moderátor, tudományos kérdések), Vigh Andrea (rektor), Nemes László Norbert (karnagy, a Kodály Intézet igazgatója), Fekete Gyula (zeneszerző, nemzetközi és tudományos rektorhelyettes)

 

17.30, X. terem

Duóban…
Baranyai Barnabás és Agárdi Eszter

Barrière: G-dúr szonáta két csellóra
Vivaldi: a-moll szonáta csellóra és basso continuora, RV 43
Baranyai Barnabás és Agárdi Eszter (cselló)

 

17.30, XXIII. terem

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjének koncertje

Saint-Saëns: Allegro appassionato, op. 43
Schmalzl Ella (cselló)
Közreműködik: Vitályos Balázs (zongora)

Kreisler: Recitativo és scherzo-caprice, op. 6
Székely Anna Lilla (hegedű)

Haydn: 1. (C-dúr) csellóverseny,  Hob. VIIb:1 – 3. Allegro molto
Jin Seok (cselló)
Közreműködik: Vitályos Balázs (zongora)

Liszt: Két hangversenyetűd – 2. Gnomenreigen (Manók tánca)
Rozsonits Ildikó (zongora)

Weber: Grand duo concertant, op. 48 – 3. Rondo. Allegro
Eszenyi Zsombor (klarinét), Puskás Máté (zongora)

Schumann: Adagio és Allegro, op. 70
Shimizu Yosuke (cselló), Mukeda Narihito (zongora)

Liszt: Transzcendens Etűdök – 4. Mazeppa
Urbán Benjámin (zongora)

Tanárok: Déri György (1, 3), Járdányi Zsófia (2), Eckhardt Gábor (4, 6), Szatmári Zsolt (5) Onczay Csaba (7), Balázs János (8)

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe olyan kiemelkedő kvalitású fiatal zenészek járnak, akik még általános vagy középiskolai tanulmányaikat folytatják, de a zenei képzést itt már a legmagasabb szinten kapják meg a Zeneakadémia mestereitől.

 

18.00, Kupolaterem

A Doktori iskola koncertje

Dutilleux: Szonatina
Ács Dominika (fuvola), Granik Anna (zongora)

Wagner–Liszt: Izolda szerelmi halála a Trisztán és Izoldából
Szalai Éva (zongora)

Beethoven: 3. (A-dúr) cselló-zongora szonáta, op. 69 – 3. Adagio cantabile – Allegro vivace
Agárdi Eszter (cselló), Krizsán Kinga (zongora)

J. S. Bach: E-dúr szonáta fuvolára és basso continuóra, BWV 1035
Bán Máté (fuvola), Dani Imre(zongora)

Bartók: 1. rapszódia, BB 94a
Miranda Liu (hegedű), Mali Emese (zongora)

A Zeneakadémia Doktori Iskolájában a mesterképzést elvégzett hallgatók készülnek megszerezni DLA, azaz művészdoktori, vagy PhD, azaz bölcsészdoktori fokozatukat.

 

 

Jegyár A tehetség napja programjaira: 1 500 Ft
A Nagyteremben 19.30 órakor kezdődő koncertre külön jeggyel lehet belépni, melyek ára: 2 500, 3300, 4 100, 4 900 Ft

19.30, Nagyterem

Rolla János és a Zeneakadémia Kamarazenekara

Bartók: Divertimento, BB 118
J. S. Bach: d-moll zongoraverseny, BWV 1052
Schubert: 5. (B-dúr) szimfónia, D. 485 (27')

David Fray (zongora)
A Zeneakadémia Kamarazenekara
Koncertmester: Rolla János

 

Rendező:

Zeneakadémia Koncertközpont

Jegyár:

napijegy: 1 500 Ft