2018.03.11 11.00

Több helyszín

A tehetség napja

A tehetség kötelez

A tehetség napja

Bár abban a legtöbb szakértő és laikus egyetért, hogy a zenei tehetség feltűnő jelenség, a mai napig nehéz definiálni, mit is jelent ez a tehetség valójában. Hogyan születnek a csodagyerekek, és mire van szükségük ahhoz, hogy felnőtt korukban is élvonalbeli előadóművészek lehessenek? Mennyit kell gyakorolnia egy hangszeres művésznek, míg a csúcsra ér, és milyen szerepe van ezen az úton a példaképeknek és a tanároknak? Többek közt ezekbe a kérdésekbe is betekintést enged a Zeneakadémia Tehetség Napja, mely jóval több hagyományos hangversenyek egymásutánjánál. A tehetség kötelez sorozat részeként a rendezvény elsődleges célja természetesen a kiemelkedő pályakezdő muzsikusok bemutatása. A Tehetség Nap kiváló keresztmetszetet ad a Zeneakadémián folyó munkáról, hiszen az egész napos programon az előkészítő osztályoktól kezdve a Doktori Iskoláig minden korosztály képviselteti magát. Délelőtt tizenegy órától este nyolc óráig a Zeneakadémia több termében párhuzamosan zajlanak a különféle műsorok, melyeken fellépnek a Kamarazene, az Egyházzene és a Zongora Tanszék növendékei, valamint a Doktori Iskola hallgatói; többen közülük a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével a Solti Teremben játszanak majd. A legfiatalabbakat az előkészítő osztály tanítványain túl a Zeneakadémia gyakorlóiskolájaként működő Bartók Konzi diákjai képviselik. A nap folyamán kerekasztal-beszélgetésen, nyitott mesterkurzuson és egy kortárszene-projekt bemutatóján is részt vehetnek az érdeklődők.

 

Program:

Műsorvezetők: Békéssy Lili és Tóth Endre

 

11.00, Solti terem

A Zeneakadémia Karrieriroda tehetségei és a Liszt Ferenc Kamarazenekar I.


Vivaldi: g-moll („Éjszaka”) fuvolaverseny, RV 439
C. P. E. Bach: A-dúr csellóverseny, Wq 172
J. S. Bach: a-moll hegedűverseny, BWV 1041

Scheuring Kata (fuvola), Kruppa Bálint (hegedű), Kokas Dóra (cselló)
Liszt Ferenc Kamarazenekar (koncertmester: Tfirst Péter)

 

A koncert szólistái a Zeneakadémia Karrieriroda által menedzselt fiatal művészek, akik már végeztek tanulmányaikkal, most önálló előadóművészi karrierjük elején vannak.

 

12.00, X. terem

Vonós kamarazene
A Vonós Tanszék hallgatóinak koncertje


Sosztakovics: 8. (c-moll) vonósnégyes, op. 110

Gál Márta, Németh Gábor (hegedű), Kalocsai Eszter (brácsa), Agárdi Eszter (cselló) 

 

12.00, XXIII. terem

Zongoraóra Dráfi Kálmánnal, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével


Dráfi Kálmán a nyilvános órán néhány hallgatója közreműködésével betekintést ad a zongoraoktatás műhelytitkaiba.

 

12.30, Kupola terem

Ütős kamarazene


Elliott Carter: Nyolc darab négy timpanira – 4. Saëta, 8. Canaries, 6. March
Elliot Cole: Postludes
Gordon Stout: Afternoon Footprints
Holló Aurél: 39 – a manicheus álma / beFORe JOHN3

Haász Tímea, Hencz Kornél, Láposi Dániel, Réman Gergely, Balla Ákos (ütőhangszerek)

 

13.00, X. terem

Bekker Dávid MA II. éves zongora szakos hallgató koncertje


Liszt: Zarándokévek, 1. kötet – 6. Obermann völgye
Gounod–Liszt: Keringő a Faust című operából

Bekker Dávid (zongora)

 

13.30, I. előadóterem

Az elektronikus zenei médiaművészet szak hanginstallációi


Baráth Bálint: Synthesized Space
Janky Máté: cpu nymph
Kováts Jázon: HANGTORLÓDÁS


A Zeneszerzés tanszéken belül működő elektronikus zenei médiaművészet szakirány hallgatói által készített alkalmazások, hanginstallációk bemutatása.

A szakirány vezetője: Szigetvári Andrea

 

13.30, XXIII. terem

Brassói Jőrös Andrea dalestje
Orosz szerelem és bánat


Rahmanyinov: Tizenöt dal, op. 26 – 3. My otdokhnyom / Pihenjünk! (Anton Csehov versére)
Rahmanyinov: Tizenkét dal, op. 21 – 7. Zdes′ khorosho / Mily szép itt (Galina Galina versére)
Rahmanyinov: Hat dal, op. 4 – 4. Ne poy, krasavitsa, pri mne / Ne énekelj nekem, szépség! (Alekszandr Szergejevics Puskin versére)
Prokofjev: Öt dal, op. 27 (Anna Ahmatova verseire)
Kurtág György: Requiem a kedvesért (Dalos Rimma szövegére)
Eötvös Péter: Goretsch! Goretsch! / Bánat! Bánat! (Marina Tsvetaeva versére)

Brassói-Jőrös Andrea (szoprán)
Csalog Gábor, Taraszova Krisztina (zongora)


Brassói-Jőrös Andrea MA II. éves opera szakos hallgató a 2016. évi Andor Éva Énekverseny győztese.  

 

14.00, X. terem

Hegedűóra Szabadi Vilmossal, a Zeneakadémia Hegedű Csoportjának vezetőjével


Szabadi Vilmos a nyilvános órán három növendékével, Kondorosi Karolina MA I., Kocsárdy Nicolette MA II. és Hoang Ho Khan Van BA II. éves hallgatókkal vezeti be a közönséget a hegedűoktatás műhelytitkaiba.

 

14.00, Kupola terem

Az Egyházzene Tanszék kórusának koncertje


Dum fabricator mundi – a nagypénteki kereszthódolati szertartás gregorián antifónája
Missus est Gabriel – négyszólamú evangélium
Lassus: Magnificat
Lassus: Angelus ad pastores
F. Guerrero: Alma redemptoris mater
B. Marcello: d-moll oboaverseny – 2-3. tétel
C. Porta: Hodie nobis (himnusz)
Esterházy: Ave maris stella
Buxtehude: Membra Jesu Nostri – 7. Ad faciem: Illustra faciem tuam
J. J. Fux: Ad te Domine
Liszt: Pater noster
Debussy: Kis szvit – 1. Csónakban
J. S. Bach: Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (kantáta), BWV 12 – 1. tétel

Egyed Bernadett Rita (oboa), Bokros Virág, Rácz Ambrus (zongora)
Bolyos Balázs Koppány, Enyedi Mózes, Farkas Ákos, Rácz Ambrus (ének)
Az Egyházzene Tanszék kórusa
Vezényel: Dudinszky Luca, Mátray Lelle Mária, Déri Borbála, Varga Áron, Hacknauer Bettina, Soós András, Csuja Levente, Bolyos Balázs Koppány

 

14.30, XXIII. terem

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjének koncertje I.


Telemann: 1. hegedűfantázia, TWV 40:14 – 1-2. tétel
Schumann: A költő szerelme, op. 48 – 10. Hör ich das Liedchen klingen
Hindemith: Szonáta nagybőgőre és zongorára – 2. tétel
Chopin-Piatigorsky: cisz-moll nocturne
Ysaÿe: 5. hegedűszonáta, op. 27/5 – 1. tétel
Tárrega: Recuerdos de la Alhambra
Davidov: Szökőkút
Dohnányi: 6. (f-moll) koncertetűd, op. 28/6 („Capriccio”)

Lia Ai Jia, Ameliya Molokova (hegedű), Somogyi Barnabás, Borka Ráhel, Dolfin Benedek (cselló), Devich Benedek (nagybőgő), Szalai Lotti (gitár), Magyar Valentin, Urbán Benjámin (zongora)
Zongorán közreműködik: Homor Zsuzsanna, Kovalszki Mária, Vitályos Balázs

Tanárok: Ábrahám Márta, Dráfi Kálmán, Eckhardt Gábor, Eötvös József, Fejérvári Zsolt, Gulyás István, Hargitai Imre, Mező László, Perényi Eszter


A Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe olyan kiemelkedő kvalitású fiatal zenészek járnak, akik még általános vagy középiskolai tanulmányaikat folytatják, de a zenei képzést itt már a legmagasabb szinten kapják meg a Zeneakadémia mestereitől.

 

15.00, Solti terem

A Zeneakadémia Karrieriroda tehetségei és a Liszt Ferenc Kamarazenekar II.


Debussy: Két tánc
Weiner: Románc
Piazzolla: Oblivion
Vlagyimir Zubickij: Ommagio ad Astor Piazzolla

Farkas Mira, Bábel Klára (hárfa), Karasszon Eszter (cselló), Demeniv Mihály (harmonika)
Liszt Ferenc Kamarazenekar (koncertmester: Tfirst Péter)


A koncert szólistái a Zeneakadémia Karrieriroda által menedzselt fiatal művészek, akik már végeztek tanulmányaikkal, most önálló előadóművészi karrierjük elején vannak. 

 

15.30, I. előadóterem

Dokumentumfilm az I. Bartók Világverseny és Fesztivál hegedűversenyéről
A Zeneakadémia AVISO Stúdiója által készített film bemutatása

 

16.00, X. terem

Kamarazene akkordikus hangszerekre
Gitár-hárfa-cimbalom


Diabelli: Grand trio, op. 62
Máximo Diego Pujol: Suita Magica
Bartók: Részletek a Gyermekeknek 3-4. füzetéből
Ingibjörg Ýr: Með eld

Tokárszky Máté, Tátrai Farkas, Tóth Krisztián, Papp Dávid (gitár), Goda Sára (hárfa), Audur Edda Erlensdottir (klarinét), Gabriela Jílková (cimbalom)

 

16.00, XXIII. terem

Énekóra Meláth Andreával, a Zeneakadémia Ének Tanszékének vezetőjével


Meláth Andrea a nyilvános énekórán néhány hallgató közreműködésével betekintést ad az énekes képzés műhelytitkaiba.

 

16.00, Kupola terem

Kamarazene a Bartók Konzi növendékeivel


Haydn: 2. (G-dúr) fuvolatrió, Hob. IV:2 („London”)
Ewald: 3. (Desz-dúr) rézfúvósötös, op. 7 – 1. tétel
Angelis: Comastor
Tárrega: Adelita
Tárrega: Lagrima
de Falla: Hét spanyol népdal – 7. Polo (Götz Nándor átirata)
Spohr: Hat német dal, op. 103 – 1. Sei still, mein Herz                    
Martinů: Változatok egy Rossini-témára
Debussy: Kis szvit – 2-3.tétel (J. Leroque átirata)

Józan Vivien (ének), Hévizi Virág (hegedű), Hartmann Domonkos (cselló), Vidákovich Benjámin, Börzsönyi Imola (klarinét), Urbán Dániel (trombita), Szőnyi Levente (trombita), Szabolcsi Máté (kürt), Romasz Borisz (harsona), Szabó Benedek (tuba), Daradics Flórián (szopránszaxofon), Gergely Máté (altszaxofon), Horváth Zsanett (altszaxofon), Pusomi Viktória (tenorszaxofon), Bakó Noémi (tenorszaxofon), Pazár Zsófia (baritonszaxofon), Rákos Júlia (baritonszaxofon), Bogdányi Roland (gitár), Oláh Vilmos (gitár), Puporka Lajos (gitár), Csuka Marcell (harmonika), Berki Áron (vibrafon), Holló Mátyás (vibrafon), Kovács Boldizsár (marimba), ifj. Balázs Elemér, Forgó Benjámin (zongora)

Tanárok: Adamik Gábor, Demeniv Mihály, Götz Nándor, Hargitai Imre, Holló Aurél, Horn András, Seleljo Erzsébet

 

16.30, I. előadóterem

Kerekasztal-beszélgetés a tehetséggondozásról

Beszélgetés az oktatásról, tehetséggondozásról, zenei pályáról.
Beszélgetőtársak: Eckhardt Gábor, Fülei Balázs, Zsoldos Dávid, Csonka András

 

17.00, X. terem

Várallyay Kinga BA III. éves zongora szakos hallgató koncertje


Schumann: Fantáziadarabok, op. 12

Várallyay Kinga (zongora)

 

17.30, XXIII. terem

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjének műsora II.


J. S. Bach: 3. (E-dúr) partita, BWV 1006 – 3. Gavotte en Rondeau
Davidov: Szökőkút
Orsovai Hedvig: esz-moll fantázia és scherzo
Dmitri Kabalevszkij: l. g-moll gordonkaverseny, Op. 49 l. tétel
Poulenc: Szonáta klarinétra és zongorára – 3. tétel
Sarasate: Navarra

Székely Lilla Anna (hegedű), Orsovai Hedvig (zongora), Jeog Jin Seok (cselló), Gaál Eszer, Gaál Julianna (hegedű), Yosuke Shimizu (cselló), Eszenyi Zsombor (klarinét), Puskás Máté (zongora)
Zongorán közreműködik: Homor Zsuzsanna, Kovalszki Mária, Vitályos Balázs

Tanárok: Déri György, Eckhardt Gábor, Járdányi Zsófia, Kecskés Balázs, Kertész István, Kovács Béla, Onczay Csaba


A Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe olyan kiemelkedő kvalitású fiatal zenészek járnak, akik még általános vagy középiskolai tanulmányaikat folytatják, de a zenei képzést itt már a legmagasabb szinten kapják meg a Zeneakadémia mestereitől.

 

17.30, Kupola terem

A Zeneakadémia Doktori Iskola hallgatóinak koncertje


B. Strozzi: „Che si puo fare” – ária
A. Grandi: O quam tu pulchra es – motetta
Kovács Csilla (ének), Molnár Andrea m.v. (blockflöte), Reményi Árpád m.v. (barokk lant), Sárosi Dániel (csembaló)
Schumann–Liszt: Liebeslied (Widmung)
Grieg: Dalátiratok, op.52 – 2. Az első találkozás
Chopin–Liszt: Hat lengyel dal S.480 – 5. Kedvesem, 3. A gyűrű, 4. Bordal
Szalai Éva (zongora)
Harrison: Versenymű fuvolára és ütőhangszerekre

Rota: Szonáta fuvolára és hárfára
Nagy Judit (fuvola), Papp Tímea (hárfa), Nevelő János, Janca Dániel (ütőhangszerek)

 

A Zeneakadémia Doktori Iskolájában a mesterképzést is elvégzett hallgatók készülnek megszerezni DLA – előadóművész doktori, vagy PhD – bölcsészdoktori fokozatukat.

A Lou Harrison-mű bemutatását az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány támogatja.

 

18.00, I. előadóterem

Fúvós Kamarazene

Klarinéttal a világ körül
Varga István és Kovács Béla tanítványai

Jacques Bouffil: Trio No. 4. op. 8.
Varga Erika, Sándor Norbert, Ruskó Róbert (klarinét) 

Johannes Brahms: Esz-dúr szonáta I., op.120.
Varga István (klarinét), Miskei László (zongora)

 

18.00, X. terem

Jan Vojtek BA III. éves zongora szakos hallgató koncertje
Horowitz-átiratok


Saint-Saëns–Liszt–Horowitz: Danse macabre
Liszt–Horowitz: 15. magyar rapszódia
Liszt–Horowitz: 2. magyar rapszódia

Jan Vojtek (zongora)

 

19.00, Zeneakadémia 

A Zeneakadémia Kamarazenekarának koncertje


Schubert: C-dúr vonósötös, D. 956 (kamarazenekari átirat)

A Zeneakadémia Kamarazenekara
Koncertmester, művészeti vezető: Rolla János

 

 

Rendező: Zeneakadémia Koncertközpont

Jegyár: 1 200 Ft