Az a feladatunk, hogy valódi tehetségeket formáljunk, akikben megvan a mesterré váláshoz szükséges képesség, s ne foglalkozzunk a tehetségtelen középszerrel.

Liszt Giovanni Sgambatinak

Átadták az Európai Örökség-díjat a Zeneakadémiának

2016. április 22.

Április 13-án Brüsszelben Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős tagja adta át a 2016-os kilenc díjazottnak, köztük a Zeneakadémiának az Európai Örökség díjat. Az intézmény az elismerést Európa zenei életében való kiemelkedő szerepéért, tradícióinak ápolásáért, kreativitásáért, duális szellemiségéért érdemelte ki.

Navracsics Tibor és Fekete Gyula (Fotó: Creative Europe)


Az elismerést Fekete Gyula tudományos és nemzetközi rektorhelyettes vehette át az European Heritage Label Days keretein belül megrendezett díjátadón, amelyet 2016. április 12-15. közt rendeztek meg Brüsszelben. A rendezvényen az immár huszonkilenc díjazott helyszín kerekasztal-beszélgetések és plenáris ülések során mutatkozott be. Az idei kilenc díjazott közt volt mások mellett a bécsi Hofburg, az észt Tartui Egyetem, a monsi Mundaneum, vagy a strasbourgi európai kerület.
 

A 2016-os díjazottak (Fotó: Creative Europe)

 

A Zeneakadémia az eddigi díjazottak közül a legelső zenei intézmény, így kitüntetett figyelmet kapott a három nap alatt. Fekete Gyula elmondta, „a díj igen nagy megtiszteltetés. A Zeneakadémia azért érdemelte ki, mert Liszt Ferenc igazi kozmopolitaként egy nagyon erős európaiságot képvisel, de említhetnénk Kodály egész embert nevelő pedagógiai rendszerét, vagy Bartók európai jelenlétét is. A díj elnyeréséhez maga az épület és annak kultúrtörténeti jelentősége is hozzájárult. A díjjal arra ösztönzik a helyszíneket, hogy működjenek együtt és hozzák közelebb értékeiket a mai európai ember számára.” A díjátadón bemutatták a Zeneakadémiáról készített kisfilmet is, amely a 140 éves intézmény hagyományait, a liszti örökséget, és a Zeneakadémia sokszínű tevékenységét örökíti meg. A Liszt Ferenc téri zenepalota mellett szerepet kap a filmben a Wesselényi utcai épület, a Kodály Múzeum, a Liszt Múzeum és a Régi Zeneakadémia koncertélete is.

 

 

Az Európai bizottság Creative Europe programja a következőképpen értékelte a Zeneakadémiát: „A Zeneakadémia egy oktatási intézmény, nemzetközi zeneművészeti egyetem és koncertközpont, amely Európa zenei örökségét helyezi az előtérbe. 1875-ös alapítása óta az intézmény hű maradt Liszt Ferenc szellemiségéhez és nyitottságához, kreativitásához, újító szelleméhez, valamint európai és nemzetközi karakteréhez. Mindezért egybevéve érdemelte ki az Európai Örökség-díjat”.

 

Címkék