Az Akadémián eltöltött idő alatt tanultam meg a fegyelem és a kemény munka alapjait, melynek aztán egész életemben hasznát vettem.

Solti György

Megkezdődött a 140. tanév a Zeneakadémián

2015. szeptember 2.

A kerek jubileumot számos különleges koncert, valamint nem utolsó sorban a rekonstrukciós projekt végső lezárása teszi majd emlékezetessé.

Az évnyitón elsőként Hoppál Péter kulturáért felelős államtitkár– maga is a Zeneakadémia öregdiákja – szólalt fel. Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár személyes üdvözletét tolmácsolva a magyar zeneoktatást a magyar kultúra egyik legfontosabb értékének minősítette, s biztosította a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem polgárságát arról, hogy a kulturális kormányzat a rekonstrukció után is megkülönböztetett figyelemmel követi a Zeneakadémiát. Az államtitkár a gólyákhoz szólva úgy fogalmazott, joggal lehetnek büszkék arra, hogy a Zeneakadémia 140 éves történetének részesei lehetnek, s utalva az egy nappal korábban  köszöntött arany-, gyémánt-, vas- és rubindiplomásokra arra kérte a tanulmányaikat most megkezdőket, tiszteljék nagy elődeiket és tanáraikat, s tartsák küldetésüknek, hogy a minőségi kultúra élményét minél többeknek, minél szélesebb körben adhassák tovább.
 

A képre kattintva galéria nyílik! (fotó: Zeneakadémia / Felvégi Andrea)


Dr. Vigh Andrea beszédében külön köszöntötte Szentgyörgyvölgyi László Zoltán kancellárt, aki 2015. júliusi kinevezése óta első alkalommal vett részt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hivatalos eseményén. A rektor az 1875. novemberi első évnyitó közelgő 140. évfordulója alkalmából úgy fogalmazott, hogy a Zeneakadémia története – a XX. század viharai dacára – töretlen fejlődésként írható le, s az intézmény alapítása pillanatától Magyarország jóhírét terjeszti a világban, a Liszt Ferenc téri zenepalota pedig 1907-es átadás óta a béke valóságos szigete. Dr. Vigh Andrea büszkén számolt be az egyetem hallgatói és oktatói által nyári hónapokban elért sikerekről, nemzetközi kurzusokról – köztük az immár negyedik alkalommal megrendezett Brass Weekről –és az augusztus 20. alkalmából átadott állami elismerésekről, a jubileumi tanév eseményeire előretekintve pedig kiemelte az alapításának 40. évfordulóját ünneplő, kerek 10 éve a Zeneakadémia égisze alatt működő Kodály Intézet előtt tisztelgő programokat, köztük a Zene világnapján megrendezendő gálakoncertet.

A jubileumi tanévben is folytatódnak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rangos partnerekkel megvalósuló nemzetközi projektjei, így több kortárszenei sorozat, a Reconnections-projekt és az Operavizsga-fesztivál is. Az ősz folyamán befejeződik a rekonstrukciós projekt utolsó fázisa az audiovizuális stúdiótechnikai eszközök és új nagytestű hangszerek beszerzésével, a Liszt Ferenc téri főhomlokzat díszkivilágításának beüzemelésével, valamint a tanári szobák és közösségi terek berendezésével. Utóbbiak jelentőségét hangsúlyozva a rektor asszony úgy fogalmazott, a többszörösen díjazott műemléki rekonstrukció célja nem egy múzeum, hanem életel teli egyetem és koncertközpont létrehozása volt.

A kerek évforduló méltó megünneplésének a nagyközönség is részese lehet, hiszen a Zeneakadémia a 2015/16-os évadban az intézmény alapítása előtt tisztelgő hagyományos novemberi gálakoncert mellett két, a Rózsavölgyi Kiadóval közösen megjelentetendő kötet megjelentetését tervezi, valamint két bérletsorozatot is indít: Legendás koncertek címmel olyan legendás koncerteket idéz fel műsorukat újrajátszva, mint a Zeneakadémia Zenekarának 1909-es első hangversenye, vagy Bartók Béla és Pásztory Ditta 1940-es búcsúkoncertje, A tegnap Zeneakadémiája címmel pedig két műsorvezetőként is népszerű zenetörténész professzorunk, Batta András és Kovács Sándor élőzene és archív felvételek segítségével eleveníti fel négy fejezetben a Zeneakadémia fordulatokban gazdag történetét. Ehhez a páratlan örökséghez kell méltónak bizonyulnia a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem minden új hallgatójának – zárta a rektor beszédét.

Az évnyitón zongorán közreműködött prof. Lantos István, valamint Kruppa Bálint (hegedű) és Csabay Domonkos (zongora), akik Weiner Leó fisz-moll szonátájának I. tételét adták elő. Az ünnepség keretében dr. Vigh Andrea címzetes egyetemi tanári oklevelet adott át Medveczky Ádámnak, bejelentette a köztársasági ösztöndíjat elnyert hallgatók névsorát, végül az egyetemi tanulmányaikat most megkezdő hallgatók letették a gólyaesküt.

Címkék