Nem túlzok, amikor azt mondom: mindent, amit zenészként elértem, Weiner Leónak köszönhetek…. Számomra mindig Weiner volt és marad is „a zenész" kiemelkedő mintaképe.

Solti György

Új kiállítás nyílik a Liszt Múzeumban

2016. május 9.

Május 12-én nyílik az Uralkodók Liszt Ferenc körében című új időszaki kiállítás a Liszt Ferenc Emlékmúzeumban. A Watzatka Ágnes és Békéssy Lili közreműködésével készült tárlat 2017 májusáig lesz látogatható a Régi Zeneakadémián.

A kiállítás törzsnyagát a Liszt Ferenc kottatárából származó, a Liszt Múzeum állományát gazdagító nyomtatott és kéziratos zeneművek képezik, amelyekben díszes ajánlások emlékeztetnek Liszt koronás barátaira, jótevőire, támogatóira. A tárlat keretében megtekinthetők Liszt királyi barátainak arcképei, és megismerhetők azokat a helyszínek is, ahol ezek a barátságok vagy futó találkozások létrejöttek. A kiállítás bemutatja Károly Sándor weimari nagyherceg baráti levelét, Augusta porosz hercegnő, később német császárné megható sorait, IV. Frigyes Vilmos vagy III. Napóleon köszönetnyilvánításait, és több olyan különleges okiratot is szemügyre vehetünk, mint Liszt karnagyi kinevezését a weimari udvarhoz, a francia Becsületrend oklevelét, a pápai Szent Gergely-rend oklevelét, vagy az osztrák birodalmi vaskorona-rend díszes okmánysorozatát. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum jóvoltából a kiállításon megtekinthető egy sor rendjel (ikerpárjai azoknak, amelyeket Liszt kapott és viselt), valamint az Iparművészeti Múzeum által kölcsönzött különleges használati tárgy.

A 2017 márciusáig megtekinthető Uralkodók Liszt Ferenc körében című kiállítás ünnepélyes megnyitója május 12-én 18 órakor kezdődik a Régi Zeneakadémia Kamaratermében. Az időszaki tárlatot Dr. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója nyitja meg, közreműködik Lajkó István zongoraművész, aki a Liszt Múzeum május 14-i matinékoncertjén a kiállításhoz kapcsolódó Liszt-műveket ad elő.

Címkék