Magyarország, ahol ma is alig élnek többen tízmilliónál, annyi muzsikust és oly sok kiváló zeneművet adott a világnak. Hálás vagyok, hogy ott születtem, és ott tanulhattam.

Solti György
A „felesleges” brácsa

2018. április 15. 11.00-13.00

Solti terem

Liszt-kukacok Akadémiája

A „felesleges” brácsa A Zeneakadémia saját szervezésű programja

10-15 éveseknek

J. S. Bach
3. (G-dúr) brandenburgi verseny, BWV 1048 – 1. tétel

Bartók
44 duó két hegedűre, BB 104 – részletek (átirat két brácsára)

Dohnányi
C-dúr szerenád, op. 10 – 2. tétel

Beethoven
C-dúr Razumovszky, op. 59 - 4. tétel

Mozart
c-moll vonósötös, K. 406 – 1. tétel

J. S. Bach
3. (G-dúr) brandenburgi verseny, BWV 1048 – 3. tétel

-;-Bársony Péter és a Zeneakadémia brácsa szakos hallgatói: Kindlinger Jessica, Zsótér Zsófia, Dauner Kinga, Bor Péter (brácsa)

Kruppa Vonósnégyes: Kruppa Bálint, Osztrosits Éva (hegedű); Kurgyis András (brácsa); Baranyai Barnabás (cselló)

A Zeneakadémia hallgatóiból alakult kamarazenekar: Hidas János (hegedű), Nagy Réka (cselló), Blahunka Flóra (cselló), Muhari Péter (csembaló)

Mesélő: Eckhardt Gábor

Miért van szükség karmesterre, ha olykor nélküle is működik egy zenekar? Mi a szerepe a kottának a klasszikus zenében, ha számos zenekultúra (népzene, jazz, gregorián stb.) elvan és volt nélküle? Milyen feladatai vannak egy operarendezőnek, és vajon hiányozna-e az énekeseknek és a közönségnek, ha nem lenne? Mit csinál a zenekarban a brácsa, ha dallamot is ritkán kap, és a basszust sem ő játssza? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Zeneakadémia ifjúsági sorozata, amelynek negyedik alkalmával a Liszt-díjas brácsaművész, Bársony Péter és zeneakadémista növendéke nyújtanak bevezetést a brácsa lenyűgöző világába. A koncert során ki fog derülni, hogy a brácsa miben tud többet a hegedűnél (vagy éppen a csellónál), s hogy miért van az, hogy bár a brácsásokról szól a legtöbb muzsikus-vicc, és látszólag alárendelt a szerepük a zenében, valójában számos nagy zeneszerző – például Bach, Mozart, Schubert, Mendelssohn vagy Hindemith –, ha tehette, mégiscsak brácsán játszott. A hangversenyen a mesélő szerepét a Zeneakadémia zongoratanára, Eckhardt Gábor ölti magára.

Jegyár:

1 400 Ft